Site Kurmak için Gerekenler

Yani, bir iş fikriniz var veya zaten bir iş kurdunuz. İşletmenizin web varlığınız ve onu tanıtmak için bir web sitesine ihtiyacınız var.

Tel: 0546 267 4739

 

 

Site Kurmak için Gerekenler

Bir web sitesi kurmak için neye ihtiyacınız var?

 • Alan adı
 • Ağ sağlayıcısı
 • İş e-posta adresi
 • Logo tasarımı
 • Favicon (Sık Kullanılanlar Simgesi)
 • Görüntüler
 • Metin içeriği
 • Web tasarımcısı
 • SSL (Güvenlik Soket Katmanı)
 • Google Analytics
 • XML Site Haritası
 • Web sitesi güvenliği ve güvenlik duvarı
 • Web sitesi bakımı

Bir alan adı kaydettirin Alan adınız web sitenizin URL’sini oluşturur. Örneğin, bu web sitesinin alan adı “https://www.websitemimari.com/” dir. İşletme adı genellikle alan adında kullanılır. Türkiyedeki bir web sitesi için, alan adınızın hem “com.tr” hem de “.tc” sürümlerini kaydetmeyi düşünebilirsiniz. Biri web sitenizin sayfalarını oluşturmak için birincil alan olarak kullanılabilir ve diğeri aynı web sitesine yönlendirilebilir. Alan adının her iki sürümüne de sahip olmak, markanızın korunması içindir.

Alan adlarınızı bir alan adı kayıt kuruluşuna kendiniz kaydedebilirsiniz veya sizin adınıza ben yapabilirim. Her alan adı bir yıl veya birden çok yıl için kayıtlıdır. Bu, web sitenizi ve ilgili hizmetleri ayakta tutmak istediğiniz sürece yinelenen bir masraftır.

Alan adı seçme hakkında daha fazla bilgi edinin .

Hosting

Bir web veya web sitesi barındırıcısı, ülke içinde veya yurt dışında bulunan sunucuları olan bir şirkettir. Web sitesi dosyalarınızın depolanması için size sunucu alanı sağlayan bir barındırma hesabı satın alırsınız. Bu dosyalara daha sonra web sitenizin tüm ziyaretçileri tarafından erişilebilir ve göz atılabilir. Üç yaygın barındırma türü vardır:

Paylaşılan barındırma – bu, bir web barındırma sunucusu tarafından sunulan en ucuz seçenek olacaktır. Web siteniz sunucuyu, genellikle 200 veya daha fazla sayıda başkalarıyla paylaşacaktır. Bir konut durumu ile karşılaştırıldığında, bir odaya sahip olduğunuz, ancak evi ve odanızın dışındaki tesisleri diğer ev arkadaşlarıyla paylaştığınız ‘apartman dairesi’ gibidir.
VPS barındırma – bu hala paylaşılan bir durumdur, ancak planınızı yükseltmek için ne kadar ödemek istediğinize bağlı olarak web sitenizi çalıştırmak için daha fazla kapasiteye sahipsiniz. Bu, kendinize ait bir binada bir daireye sahip olmak gibidir. Bu, paylaşılan barındırmadan daha pahalı.
Adanmış barındırma – web siteniz tek başına bir sunucuda bulunacaktır. Bu seçenek genellikle çok büyük şirketler içindir. Tam kontrole sahipsiniz. Bu, tüm binanın size ait olması gibi, paylaşmaya gerek yok. Ayda birkaç yüz dolar ödemeyi bekleyin.
Web barındırma, web sitenizi ve ilgili hizmetleri ayakta tutmak istediğiniz sürece, genellikle yıllık olarak alınan, yinelenen bir masraftır. Bir barındırma şirketine kendiniz bir web barındırma hesabı kaydedebilir ve devam ettirebilirsiniz veya benimle bir barındırma hesabınız olabilir. İlki ile ev sahibi ile her türlü sorunu kendiniz halledeceksiniz ve ikincisi ile benimle ilgileneceksiniz.
İşte bazı temel Web Hosting Hüküm ve Koşulları .

Etki alanı adı e-posta adresinizin ‘info@websitemimari.com/’ gibi olması isteğe bağlıdır. Birine sahip olmak, biraz profesyonellik katacaktır. Bazıları ücretsiz web tabanlı bir e-posta adresine sahip olmaktan son derece mutludur, örneğin @ gmail.com. Etki alanı adı tabanlı e-posta adresleri, etki alanı kayıt kuruluşunuz veya diğer bağımsız şirketler aracılığıyla kurulabilir. Veya, istediğiniz kadar e-posta adresini kontrol etmenizi ve oluşturmanızı sağlayacak bir Google G-Suite hesabı edinebilirsiniz. Bunlardan herhangi biri yinelenen bir masraf olacaktır.

 

Logo tasarımı

İşletmenizin bir logo veya marka ile görsel olarak temsil edilmesi harika. Zamanla insanlar sizi ve işletmenizi bu logo veya markalaşma ile hızlıca tanıyabilir.

Bir grafik tasarımcı tarafından bir logo oluşturulur. Yalnızca web sitenizde değil, kartvizitler, tabelalar, kırtasiye malzemeleri ve promosyon malzemeleri gibi diğer basılı malzemeler için de kullanılabilir. Bu yüzden içine düşünceler eklemeye değer.

 

Favicon

Sık Kullanılanlar Simgesi, Yer İşareti Simgeleri veya Kısayol Simgeleri olarak da bilinir. Web sitenizin faviconunu tarayıcınızın üst kısmındaki sekmede küçük bir resim olarak görebilirsiniz. Web tasarımcınız olarak, bunu sizin için logo grafik dosyanızı kullanarak ücretsiz olarak oluşturabilir ve kurabilirim.

 

Görseller

Görseller, yalnızca web sitesinin güzel görünmesi için değil, aynı zamanda insanlara ürünlerinizin neye benzediğini veya hizmetlerinizi nasıl gerçekleştirdiğinizi göstermek için de önemlidir. İşletmenizin öncülünün bir resmi, insanların sizi bulunduğunuz yerde bulmasına yardımcı olacaktır. Web siteleri için görsellerin önemi hakkında daha fazla bilgi edinin . Kendi fotoğraflarınızı çekebilir veya bir profesyonele başvurabilirsiniz.

 

Metin içeriği

Bu, web siteniz için içerik yazmak genellikle sizin için en zor iştir. Ancak, eğer ilgilenmiyorsanız, bir metin yazarı tutabilirsiniz.

Temel olarak, Ana sayfanız için ne sunduğunuz, kim olduğunuz ve neden sizi tercih ettiğiniz konusunda ikna edici bir metin yazmanız gerekecektir. İçerik sağlamak isteyebileceğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz diğer sayfalar şunlardır:
Hizmetler – hangi hizmetleri sağladığınız ve her biri hakkında yazılanlar.
Ürünler – sunduğunuz ürünler nelerdir ve her biri için yazınız.
Hakkımda / Biz – bu önemli bir sayfadır çünkü insanlar hizmetlerinizi veya ürünlerinizi kullanırlarsa kiminle ilgileneceklerini bilmek isteyeceklerdir. Sayfada sizin veya ana ekip üyelerinizin her birinin bir profil fotoğrafı ve iyi bir yazı bulunmalıdır. Yazının özeti, kim olduğunuzu, web sitesinde sunduğunuz hizmetleri nasıl sağlamaya geldiğinizi, hizmetleri / ürünleri neden sunduğunuzu ve niteliklerinizi içermelidir.
SSS veya Sık Sorulan Sorular – size tekrar tekrar sorulan tüm soruları düşünün, aksi takdirde insanlar yanıtlarını isteyebilir.
Referanslar veya İncelemeler – onları müşterilerinizden veya müşterilerinizden toplamaya veya istemeye başlayın. Referanslarla birlikte gidecekleri bir fotoğrafını sunmaktan mutlularsa iyi olur, ancak bu isteğe bağlıdır. Zamanla daha fazlası eklenebilir.
Blog gönderisi – bir bloga gidecekseniz, başlamak ve kurmak için en az bir blog yazısı sağlamanız gerekecektir. Web sitenizde blog yazmak veya makaleler yayınlamak iyi bir fikirdir.

 

Web tasarımcısı

Beni seçerseniz, o zaman web tasarımcınızım . Sizinle tartıştıktan sonra tasarımı ve web sitenizin nasıl görüneceğini ortaya çıkaracağım. Tasarım, hizmet / ürünleriniz, hedef kitleniz, tercihleriniz, arama motoru optimizasyonu vb. Gibi çeşitli yönleri dikkate alacaktır. Tasarım ücreti tek seferlik bir masraf olacaktır ve proje tamamlandıktan sonra yapılan işlemler ek ücrete tabidir. Uzun vadeli bir ilişki olduğu için sizinle iyi çalışan bir web tasarımcısı seçmek iyidir .

Bazı insanlar web sitelerini kendileri tasarlayabilir. Diğerleri, kolay, sürükle bırak web sitesi kurucuları sağlayan şirketlere kaydolmayı tercih ediyor. Bu işe yarayabilir ancak web sitelerinin etkili olmadığı birkaç durumla karşılaştım ve sonunda onlar için bazı ince ayarlar yapmamı veya web sitelerini yeniden oluşturmamı istediler.

 

SSL

Güvenlik Soket Katmanı, yalnızca işlem yapan web siteleri için değil, tüm web siteleri için bir gereklilik haline geldi. SSL, web sitesi içeriklerinin yüklenmesini ve indirilmesini şifreler ve herkes için daha güvenli hale getirir. Web sitesi URL protokolünüz http’den https’ye değişecektir. Web sitenizde SSL yoksa, tarayıcı ‘güvenli değil’ olarak işaretlenecektir. Web tasarımcınız ücretsiz bir SSL kurabilir veya sizin için bir tane satın alıp kurabilir.

 

Google Analytics

Bu bir Google veri analiz aracıdır ve web tasarımcınız olarak onu sizin için ek ücret ödemeden kuracağım. Analiz, web sitenizin performansı hakkında size harika bir fikir verir. ‘Adwords’ gibi reklam kampanyaları yürütüyorsanız, Google Analytics size etkinliği veya ince ayar yapılması gereken herhangi bir şey olup olmadığını gösteren istatistikleri verecektir.

 

XML site haritası

Web sitesi tasarımcınız olarak, XML site haritasını hiçbir ek ücret ödemeden etkinleştireceğim. Bu site haritası, arama motorlarının web sitenizdeki tüm sayfaları daha iyi indekslemesi ve tespit etmesi içindir. Böylece web siteniz daha iyi sıralanacaktır.

 

 

Web Sitesi Güvenliği ve Güvenlik Duvarı

Bilgisayar korsanlığı ve kötü amaçlı yazılım bulaşma girişimleri her zaman tüm web sitelerine olur. ‘Botlar’ tarafından yapılırlar ve genellikle özel olarak hedeflenmezler. Web barındırıcılarının kendi güvenlik sistemleri vardır, ancak bir web sitesi sahibi olarak, iyi kullanıcı adları ve güçlü şifreler gibi diğer güvenlik uygulamalarını benimsemenin yanı sıra web sitenize de kurması iyi bir fikirdir.

 

 

Web sitesi bakımı

İndirdiğiniz ve kullanmakta olduğunuz uygulamalar için güncellemelere ihtiyaç duyan akıllı telefonlarınıza aşina olacaksınız. Benzer şekilde, web sitenizin çekirdek sisteminin, temalarının ve eklentilerinin zaman zaman güncellenmesi gerekecektir. Bu, yalnızca web sitesinin performansı için değil, aynı zamanda güvenliği için de önemlidir, özellikle bir bilgisayar korsanı veya bot bunları kullanmadan ve web sitenize erişmeden önce yamalanacak güvenlik açıkları olduğunda.

Web sitesi sistem bakımını kendiniz yapmayı öğrenebilirsiniz veya düşük bir yıllık ücret karşılığında sizin için yapabilirim.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bana yazmaktan çekinmeyin .

 

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

All author posts
Write a comment
Call Now ButtonTıklayın Bizi Arayın
×

Powered by WhatsApp Chat

× WhatsApp dan Sorun